Kanada Co-op Programları

kanada-co-op-programlari

Kanada Co-op programları ile uygun fiyatlara sertifika eğitimi alıp ardından iş yerleştirmesi ile çalışmak mümkün.

İngilizce bilgisi yeterli olmayan adaylar Kanada’da dil eğitimine katılarak, ardından; 24, 48, 60 ve 98 hafta gibi uzun sürelerde devam eden Co-op programlarına katılır. Program sonunda aday eğitim aldığı süre uzunluğunca işe yerleştirilerek maaş alarak çalışır. Co-op programları altında eğitim alınan süre boyunca haftada 20, Co-op programı sonrası başlayan çalışma süresinde haftada 40 saat çalışma iznine sahip olur. Alacakları maaş Kanada yaşam masraflarını karşılamaya yeterli olacaktır. Bu sürenin sonunda farklı bir iş bulabilen ya da iş daveti alan adaylar Kanada’da kalmaya devam edebiliriler. Eğer iş bulmak mümkün olmadıysa adaylar Kanada’da yeni bir Co-op programına kayıt olarak kalış sürelerini uzatabilirler.

Adayların programların eğitim kısmında geçirdikleri süre boyunca da haftada 20 saat çalışma izinleri olur. Birçok aday bu sürede de çalışarak yaşam masraflarına katkıda bulunur, konaklama ve sosyal giderlerini karşılarlar. Kanada Co-op programları fiyat olarak yurtdışı eğitim konusunda en ucuz alternatiftir. Programların ücretleri 6500-8500 CAD civarında değişmektedir. Bu sürelerde aylık 1200 CAD ve üzeri kazanç sağlayabildiğini düşündüğümüzde programı ve yaşantıyı amorti etmek yani eğitimi ve hayat giderlerini bedavaya getirmek mümkündür.

Kanada Co-op yapanlar üzerinde yürütülen araştırmalarda, iş bulma oranı % 98, eğitim sonrası Kanada’da yaşamaya başlama oranı % 85’in üzerindedir. Bu oranların yüksek olmasının nedeni, Kanada devletinin Co-op programlarını açmak isteyen okullara izin verirken, Kanada’da aranan mesleklere uygun bölümlerin açılmasına izin vermesidir. Eğitim alınan bölümler, Kanada’da uzman ihtiyacı olan, firmalar tarafından sürekli uzman aranan bölümlerden oluşur.

Kanada Co-op Öğrenci Konaklamaları

Kanada Co-op Konaklamaları ve fiyatları

Okulların desteği ile aile yanı konaklamalar ya da öğrenci evi, yurt konaklamalar Kanada Co-op programları için çözüm olabilir. İlk 4 hafta Kanada öğrenci vize prosedürü nedeniyle okulun ayarladığı bir konaklamada kalmak sağlıklı olacaktır. Ardından öğrenciler kendi konaklamalarını bu süre içinde bularak kalıcı evlerine yerleşirler. Oda paylaşımlı ortak evler, stüdyo daireler ya da daha konforlu alternatifler bulunabilir. Kimi adaylar 2+1 gibi evler tutarak odalarını ikişer öğrenciye kiraya verip kazanç elde etme yoluna gitmektedir. Elbette bunun için ilk ay evin kira ve giderlerini karşılayabilmek önemlidir.

Kanada Co-op için ya da diğer eğitimlerde bulunabilecek kiralık evlerin ortalama fiyatları aşağıdaki gibidir.

Ev arkadaşları ile birlikte bulunan bir paylaşımlı evin aylık kirası: 650 CAD
Stüdyo daireler: 900-1500 CAD
1+1 daireler: 1100-2400 CAD
2+1 daireler: 1200 – 2700 CAD
3+1 daireler: 2100 CAD ve üzerinde bulunabilir.

Dil okullarının ayarladığı aile yanı konaklamalarda fiyatlar 190-220 CAD – haftalık olarak belirlenmiştir. Aile yanı konaklamalar tek kişilik odada, yemekler dahil olarak düzenlenir.

Kanada Co-op Programları ve Fiyatları

Kanada Co-op Fiyatları

Wayout Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Co-op için öncelikle konusunda uzman ve uzun yıllardır bu konuda destek veren ILSC dil okulu ile çalışmayı tercih eder. Co-op programlarının yönetimi, kayıt olunan okulla entegre şekilde sürdürülür. ILSC Dil Okulu içerisinde Türk çalışanlar da bulunduğundan, Türk adayların işlemleri, iş yerleştirme süreçleri ve gerekli olduğunda verilecek destek konusunda yardımcı olan kişilerin bizleri anlıyor olması çok önemlidir .

Kanada Co-op Programları ve ücretleri süreye göre değişkenlik gösterir. Aşağıda co-op programlarının eğitim süreleri ve fiyatları görülebilir.

Sabah ve akşam olarak iki farklı eğitim bulunur. Sabah eğitimlerinde her bir gün başına düşen ders saati fazladır. Bu nedenle eğitimler daha kısa sürer. Akşam eğitimlerinde ise günlük ders sayısı daha azdır. Eğitimin toplam süresi bu nedenle gündüz eğitimlerinin iki katı sürededir.

Kanada co-op eğitimleri sonrası iş bulmak

Kandaa Co-OP işleri

Kanada co-op programları süresince dönemsel olarak eğitim alınan okul tarafından kariyer fuarları gönderilir. İşverenler ve öğrenciler genellikle bu fuarlarda buluşarak işe yerleşir. Okulların iş panolarında günlük olarak ilan edilen işlere yerleşmek de mümkündür.

Kanada co-op programları gerekli olan İngilizce seviyesi

Kanada Co-Op ingilizce

Kanada Co-op programlarına katılmak için, katılacağınız programa göre değişen 5.0 – 6.0 puan arası ielts skoruna sahip olmalısınız. Bu skor için seviyeniz B2 – Upper intermediate ve üzerinde olmalıdır. Bunun anlamı iyi derecede İngilizce bilgisidir ve ielts sınavına özel bir çalışma gerektirir. Dil okulları ile bütünleşik bir eğitim olan co-op programlarında ielts sınavına girmeden direk geçiş için Kanada dil okullarında eğitim almak ve başarılı bir eğitim dönemi geçirmek de yeterlidir.

Türk eğitim sistemi maalesef İngilizce öğretiminde başarılı değildir. Bu nedenle yaklaşık olarak bir dil okulunda 6 ay eğitim almak gerekir. Bu Türkiye’den gelen adaylarımızın seviye tespit sınavları sonucunda genellikle eğitim almasını gerektiren süredir. Co-op programları partner okulumuz İLSC’de 6 ay dil eğitimi fiyatı 4200 CAD olarak belirlenmiştir. Eğitim kanada’da alınır. Haftada 24 ders olarak verilen bu eğitimlerde bir alternatif olarak sabah online eğitim ve öğlen kampüse giderek eğitim alınabilen güçlendirilmiş programlar da mevcuttur. Bu programların 24 hafta fiyatı 4500 CAD olarak belirlenmiştir. Bu eğitimde haftalık ders adeti 20 ders online, 24 ders ise kampüste eğitimdir. 

Co-op Programı çalışma saatleri ve çalışma izni

Co-op programlarında eğitim alınan süre içinde haftada 20 saat çalışma izni vardır. Bu süre tatil zamanları ve haftasonu full time olarak iş olduğu kadar çalışma halini alır. Eğitim sonrası başlayan ücretli çalışma döneminde haftada 40 saat çalışma izni verilir. Bu dönemde adaylar yoğun iş hayatında çalışır, para ve deneyim kazanır, yeni iş bağlantıları kurarak çevresini genişletir.

Co-op Programı kazancı – maaşlar – gelir – giderler

Kanada CO-OP programlarında kazançlar, diğer tüm mesleklerde olduğu gibi saatlik hesap üzerinden yapılır. Saatlik maaşlar Kanada’da 13.5 dolardan başlar. Ortalama bir Co-op öğrencisinin maaşı saatlik 15 dolardır. Bu yapılan iş, deneyim ve şirkete göre 20 dolara kadar çıkabilir. Ortalama 15 dolardan hesaplanırsa adaylar eğitim aldıkları ilk sene haftada ortalama (tatil günleri ile birlikte) 375 Dolar, ayda 1500 CAD civarı para kazanırlar. Eğitim sonrası full time çalışma izinlerini aldıklarında haftalık kazançlar 600 CAD civarına çıkar ve aylık 2400 CAD kazanç sağlarlar.

Aylık ev kirası paylaşımlı bir odada 650 CAD’dır. Kanada yaşam masrafları kira hariç ortalama 1000 – 1200 CAD olarak hesaplanmaktadır. Bu durumda adaylar kendi masraflarının tamamını çalışarak çıkarabilmektedir. Mezuniyet sonrası çalışma süresi bittiğinde artık uzmanlaşmış ve kıdem kazanmış olan adaylar üstte hesaplanan tutarlardan daha yüksek maaşlar alarak çalışabilir, iş hayatına Kanada’da devam edebilir ve sonunda göçmen olarak Kanada’da kalabilirler.

Kimler Kanada Co-op programlarına katılamaz

Daha önce Kanada’dan atılmış, Kanada, Amerika, Avrupa ülkelerinde suç kayıtları bulunan, Türkiye’de ağır suç işlemiş, en az lise mezuniyeti olmayan, Kanada’ya ikiden fazla vize reddi bulunan, banka hesaplarında 12 bin CAD ya da muadili paranın altında bütçe bulunmayan adaylar vize problemi yaşayacağı için Kanada Co-OP programlarına katılamaz.

Gereken toplam bütçe ve ödeme yöntemleri

Kanada öğrenci vizesi almak için bankanızda ya da aileden 1. Derece yakınınızın banka hesabında ortalama en az 12 bin CAD ya da türk lirası muadili para bulunması gerekir. Bankada görülmesi gereken para eğitim süresi, dil eğitimi gerekliliği ve hafta sayısı ve program fiyatlarına göre değişiklik gösterebilir. Dil eğitimleri için ödenecek tutar peşin olarak okullara vize çıktıktan sonra gönderilir. Co-op programları için ödemeler 2 taksitle yapılabilir.

Kanada Co-op Bölümleri – Programlar ve Süreler

Kanada Co-op partner okulumuz ILSC’ye ait olan Greystone College Co-Op konusunda en uygun ve popüler programları sunar. Program süreleri ve fiyatları aşağıdaki gibidir. Akşam eğitimleri daha uzun sürelere yayılan, günlük ders saati daha düşük programlardır. Daha kısa süren programlar ise yoğun ders saatine sahip programlardır.

İşletme Co-Op Eğitimleri

Diploma in Business Communication:
Gündüz eğitimi: 24 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 24 hafta – Toplam 48 hafta. Fiyat: 6795 CAD
Akşam eğitimi: 48 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 40 hafta – Toplam 88 hafta. Fiyat: 7400 CAD
Gereken İngilizce seviyesi: I2

Diploma in International Business Management
Gündüz eğitimi: 24 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 24 hafta – Toplam 48 hafta. Fiyat: 6795 CAD
Akşam eğitimi: 48 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 40 hafta – Toplam 88 hafta. Fiyat: 7400 CAD
Gereken İngilizce seviyesi: A1

Turizm Otelcilik Co-Op Eğitimleri

Certificate in Hospitality Skills
Gündüz eğitimi: 14 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 12 hafta – Toplam 26 hafta. Fiyat: 3780 CAD
Gereken İngilizce seviyesi: B4

Diploma in Customer Service
Gündüz eğitimi: 24 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 24 hafta – Toplam 48 hafta. Fiyat: 6795 CAD
Akşam eğitimi: 48 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 40 hafta – Toplam 88 hafta. Fiyat: 7400 CAD
Gereken İngilizce seviyesi: B4

Diploma in Hospitality Operations
Gündüz eğitimi: 24 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 24 hafta – Toplam 48 hafta. Fiyat: 6795 CAD
Akşam eğitimi: 48 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 40 hafta – Toplam 88 hafta. Fiyat: 7400 CAD
Gereken İngilizce seviyesi: I3

Diploma in Hospitality Sales & Marketing
Gündüz eğitimi: 24 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 24 hafta – Toplam 48 hafta. Fiyat: 6795 CAD
Gereken İngilizce seviyesi: I4

Diploma in Hospitality Management
Gündüz eğitimi: 48 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 96 hafta – Toplam 96 hafta. Fiyat: 9000 CAD
Gereken İngilizce seviyesi: I3

Digital Marketing Co-Op Bölümleri

Diploma in Digital Marketing: Social Media Professional
Akşam eğitimi: 48 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 40 hafta – Toplam 88 hafta. Fiyat: 7400 CAD
Gereken İngilizce seviyesi: I3

Diploma in Digital Marketing: Website Management and Design,
Akşam eğitimi: 48 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 40 hafta – Toplam 88 hafta. Fiyat: 7400 CAD
Gereken İngilizce seviyesi: I3

Alternatif okul ILAC:

ILAC

Service Excellence for Business
Gündüz eğitimi: 24 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 24 hafta – Toplam 48 hafta 
6000 CAD


Service Essentials for Business Diploma
Gündüz eğitimi: 20 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 20 hafta – Toplam 40 hafta
5200 CAD

Communication & Service Essentials Diploma
Gündüz eğitimi: 30 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 30 hafta – Toplam 60 hafta
7000 CAD


Sales & Marketing
Gündüz eğitimi: 52 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 40 hafta – Toplam 92 hafta
7500 CAD

Business Administration
Gündüz eğitimi: 52 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 40 hafta – Toplam 92 hafta
7500 CAD

Health Care Administration
Gündüz eğitimi: 52 hafta – Eğitim sonrası çalışma süresi 40 hafta – Toplam 92 hafta
9000 CAD

İngilizce Dil Bilgisi Yeterli Olmayan Adaylar Ne Yapmalı?

İngilizce dil yeterliliği olmayan adaylar öncesinde anlaşmalı dil okullarına daha uygun fiyatlarla giderek, okulların istediği seviyeye gelip eğitimlerine ielts, toefl sınavları vermeden direk geçiş ile devam edebiliyorlar. Bu eğitimler genellikle 3-6 ay arası sürüyor. Bizlere başvurduğunuzda yapılacak seviye testi ile kaç aylık bir dil eğitimine katılmanız gerektiği okul tarafından belirleniyor.  

Genellikle Türk İngilizce eğitimi ortalamasında 6 aylık kurs sonuçları alıyoruz. Türk eğitim sistemi maalesef öğrencilere İngilizce öğretemiyor. Bunun üzerinde kendince eğitim almış adaylar 6 aylık yoğun bir kurs ile eğitim alıyorlar. Hiç İngilizce bilmeyen adaylar için daha yoğun programlar öneriliyor. Kanada Co-Op Programları kabullerinde neredeyse tüm öğrencilerinden 6 aylık bir dil eğitimi talep etmekte, ardından sözlü mülakat ve dil okulundan alınan derece belgesi ile okula kabul etmektedir.

ILSC Vancouver – Toronto Dil Okulu:

ILSC Tanıtım sayfası

Eğitim: 4500 CAD
4 hafta aile yanı konaklama: 910 CAD

Ilsc Vancouver Dil Okulu

İletişim ve Kayıt

  • info@wayout.com.tr adresine bir eposta gönderebilirsiniz,
  • 05539289277 numaralı telefona whatsapp iletisi yazabilir ya da arayabilirsiniz.
  • sayfada bulunan iletişim formlarını kullanabilirsiniz.

Neden Kanada’da Dil Eğitimi ?

Neden Kanada’da dil eğitimi ?   Kanada’da eğitim almanın faydaları diğer ülkelere göre daha fazladır. Öğrenciler çeşitli ülkelere başvurup çalışma izni, gezebilecekleri bir çok cazip lokasyon, kültürel etkinlikler, uygun fiyatlı yaşam gibi konuları göz önüne alarak seçimler yapıyorlar. Dil eğitimi aldığınızda hangi imkanlara sahip olduğunuzu bilmek, seçim yapmanızı kolaylaştırır ve her öğrenci alacağı eğitimin kalitesinin…

Continue Reading Neden Kanada’da Dil Eğitimi ?

Kanada’da yaz nasıl geçer? – Plajlar

Kanada’da yaz nasıl geçer?   Kanada’da dil eğitimi alan öğrencilerin en büyük endişelerinin başında soğuk geliyor. Kışın ciddi sıcaklık düşüklükleri yaşanan ülkede, yanılgılardan biri her ay, her günün soğuk geçtiği ve insanların kuzey kutbu benzeri bir yaşam geçirdiğidir. Peki Kanada’da yaz nasıl geçer, hava sıcak mı ve kaç derece? çok mu soğuk? Kanada dil okulları…

Continue Reading Kanada’da yaz nasıl geçer? – Plajlar